WP Customer Area - en to de_CH translation catalogue (284 entries)

en: %s ago
de_CH: vor %s

en: <strong>Leave empty to use default folder</strong>:<br/><code>%s</code>
de_CH: <strong>leer lassen um den Standardordner zu benutzen</strong>:<br/><code>%s</code>

en: Abandoned
de_CH: Aufgehoben

en: About
de_CH: Über

en: Access payments
de_CH: Zahlungen anzeigen

en: Account - Details
de_CH: Konto - Details

en: Account - Edit
de_CH: Benutzerkonto - bearbeiten

en: Account details
de_CH: Kontoinformationen

en: Add new
de_CH: Hinzufügen

en: Add note
de_CH: Notiz hinzufügen

en: Add payment manually
de_CH: manuelle Zahlung erfassen

en: Address
de_CH: Adresse

en: Address Manager
de_CH: Adresse verwalten

en: Addresses
de_CH: Adresse

en: Administration Area
de_CH: Administrationsbereich

en: All
de_CH: Alle

en: All %s
de_CH: Alle %s

en: Amount
de_CH: Betrag

en: And more!
de_CH: Füge mehr hinzu

en: Antarctica
de_CH: Antarktis

en: Any
de_CH: alle

en: Archives
de_CH: Archiv

en: Are you sure?
de_CH: Bist du sicher?

en: Argentina
de_CH: Argentinien

en: Ascending
de_CH: Aufsteigend

en: Assign categories
de_CH: Kategorien zuweisen

en: Assignment
de_CH: zuweisen

en: Asturias
de_CH: Asturien

en: Attached Files
de_CH: Dateien hinzufügen

en: Attachment:
de_CH: Anhang:

en: Australia
de_CH: Australien

en: Author
de_CH: Autor

en: Baleares
de_CH: Balearen

en: Between
de_CH: zwischen

en: Billing address
de_CH: Rechnungsadresse

en: Brazilian Real (R&#36;)
de_CH: Brasilianischer Real (R&#36;)

en: Cancel
de_CH: Abbrechen

en: Cantabria
de_CH: Kantabrien

en: Capabilities
de_CH: Fähigkeiten

en: Cape Verde
de_CH: Kap Verde

en: Categories
de_CH: Kategorien

en: Change log
de_CH: Änderungsprotokoll

en: Change permissions
de_CH: Berechtigungen ändern

en: Checkout
de_CH: Kasse

en: Choose a payment method
de_CH: wähle eine Zahlungsmethode

en: City
de_CH: Ort

en: Classic upload
de_CH: normales Hochladen

en: Clear
de_CH: Zurücksetzen

en: Company
de_CH: Unternehmen

en: Complete
de_CH: Abgeschlossen

en: Configure permissions
de_CH: Berechtigungen einstellen

en: Contact information
de_CH: Kontaktinformationen

en: Continue
de_CH: Fortfahren

en: Conversations: Close conversation
de_CH: Unterhaltung: Unterhaltung schliessen

en: Country
de_CH: Land

en: Create folder
de_CH: Ordner erstellen

en: Create missing pages
de_CH: Fehlende Seite erstellen

en: Create pages and menu
de_CH: Seiten und Menüs erstellen

en: Create the menu
de_CH: Menü erstellen

en: Create/Edit files
de_CH: Dateien erstellen/löschen

en: Create/Edit payments
de_CH: Zahlungen erstellen/bearbeiten

en: Created By
de_CH: Erstellt von

en: Created by
de_CH: Erstellt von

en: Currency
de_CH: Währung

en: Current
de_CH: Aktuell

en: Customer Pages
de_CH: Kundenseiten

en: Czech Koruna
de_CH: Tschechische Krone

en: Danish Krone
de_CH: Dänische Krone

en: Dashboard
de_CH: Startseite

en: Date
de_CH: Datum

[ctx: Date picker text]
en: Clear
de_CH: Zurücksetzen

[ctx: Date picker text]
en: Today
de_CH: Heute

en: Default gateway
de_CH: Standard Gateway

en: Delete
de_CH: Löschen

en: Delete Content
de_CH: Inhalt löschen

en: Delete categories
de_CH: Kategorien löschen

en: Delete files
de_CH: Dateien löschen

en: Delete payments
de_CH: Zahlungen löschen

en: Delete permanently
de_CH: Unwiederruflich löschen

en: Descending
de_CH: Absteigend

en: Diner's Club
de_CH: Dinner's Club

en: Direct Debit
de_CH: Lastschrift

en: Djibouti
de_CH: Dschibuti

en: Documentation
de_CH: Dokumentation

en: Done
de_CH: Fertig

en: Download all attachments
de_CH: Alle Anhänge herunterladen

en: Draft
de_CH: Entwurf

en: Edit
de_CH: (Bearbeiten)

en: Edit account
de_CH: Benutzerkonto bearbeiten

en: Edit account details
de_CH: Kontoinformationen bearbeiten

en: Edit categories
de_CH: Kategorien bearbeiten

en: Email
de_CH: E-Mail-Adresse

en: Email Address
de_CH: E-Mail-Adresse

en: Empty Trash
de_CH: Papierkorb leeren

en: Enable add-on
de_CH: Add-on aktivieren

en: Error while changing permissions. PHP probably does not have the required permissions. Please do it manually using FTP or SSH.
de_CH: Fehler beim speichern der Berechtigungen. Die PHP Berechtigungen sind möglicherweise nicht ausreichend. Versuche es Manuell via FPT oder SSH.

en: Extra info
de_CH: Zusätzliche Information

en: FTP uploads folder
de_CH: FTP Ordner

en: Failed
de_CH: Fehlgeschlagen

en: File
de_CH: Datei

en: File Storage
de_CH: Speicher

en: File not found
de_CH: Datei nicht gefunden

en: File storage
de_CH: Speicher

en: Files
de_CH: Datei

en: Files published in %1$s
de_CH: Veröffentlicht in:

en: First name
de_CH: Vorname

en: Folder could not be created
de_CH: Ordner konnte nicht erstellt werden

en: Force your users to read and agree your terms and conditions
de_CH: Zwinge die Nutzer, die Bestimmungen zu lesen und zu akzeptieren.

en: From:
de_CH: von:

en: Gateway
de_CH: Zahlungsweise

en: General
de_CH: Allgemein

en: General Settings
de_CH: Einstellungen &rsaquo; Allgemein

en: General settings
de_CH: Allgemeine Einstellungen

en: Getting started tutorial
de_CH: Starte die tour

en: Header
de_CH: Kopfzeile

en: Hide
de_CH: Verstecken

en: Home
de_CH: Startseite

en: Home address
de_CH: Heimatadresse

en: Hong Kong Dollar (&#36;)
de_CH: Hongkong Dollar (&#36;)

en: Hungarian Forint
de_CH: Ungarischer Forint

en: IP address
de_CH: IP Adresse

en: Ignore this warning
de_CH: Warnung ignorieren

en: Ignore warning
de_CH: Warnung ignorieren

en: Indian Rupee (&#8377;)
de_CH: Indische Rupie (&#8377;)

en: Installer
de_CH: Installationspaket

en: Invoicing
de_CH: Rechnungen

en: Iranian Rial (&#65020;)
de_CH: Iranischer Rial (&#65020;)

en: Israeli Shekel (&#8362;)
de_CH: Israelischer Schekel (&#8362;)

en: Japanese Yen (&yen;)
de_CH: Japanischer Yen (&yen;)

en: Last Modified
de_CH: Zuletzt geändert

en: Last name
de_CH: Nachname

en: Learn more
de_CH: Weiterlesen ...

en: Let's go!
de_CH: Loslegen!

en: List all files
de_CH: alle Dateien anzeigen

en: List all payments
de_CH: alle Zahlungen anzeigen

en: Login
de_CH: Anmelden

en: Logout
de_CH: Abmelden

en: Logs
de_CH: Protokolle

en: Luxembourg
de_CH: Luxemburg

en: Macau
de_CH: Macao

en: Main Navigation Menu
de_CH: Hauptnavigationsmenue

en: Maldives
de_CH: Malediven

en: Manage %1$s
de_CH: Verwalten

en: Manage %s
de_CH: Verwalten

en: Manage account
de_CH: Konto verwalten

en: Manage categories
de_CH: Kategorien verwalten

en: Mark payment as %s
de_CH: Zahlung markieren als

en: Menu
de_CH: Menü

en: Messages
de_CH: Nachricht

en: Mexican Peso (&#36;)
de_CH: Mexikanischer Peso (&#36;)

en: Missed schedule
de_CH: Verpasste Planung

en: Missing navigation menu
de_CH: Fehlendes Navigationsmenü

en: Missing parameter
de_CH: fehlende Eingabe

en: Missing parameters
de_CH: Fehlende Eingabe

en: My account
de_CH: Mein Benutzerkonto

en: My files
de_CH: Meine Dateien

en: My pages
de_CH: meine Seiten

en: New %s
de_CH: Neu

en: New Zealand Dollar (&#36;)
de_CH: Neuseeland Dollar (&#36;)

en: New skin
de_CH: Neues Design

en: Nickname
de_CH: Spitzname

en: No file has been uploaded
de_CH: es wurden noch keine Dateien hochgeladen

en: No files
de_CH: keine Dateien

en: No pages
de_CH: keine Seiten

en: Nobody
de_CH: Niemand

en: None
de_CH: Ohne

en: Norwegian Krone
de_CH: Norwegische Krone

en: Notes
de_CH: Notizen

en: Object
de_CH: Objekt

en: Online invoice payments
de_CH: Online Zahlungseingänge

en: Order
de_CH: Reihenfolge

en: Order:
de_CH: Reihenfolge:

en: Owner
de_CH: Eigentümer

en: Page
de_CH: Seite

en: Page %1$s
de_CH: Seite

en: Pages
de_CH: Seiten

en: Pages you created
de_CH: Seite die ich erstellt habe

en: Password
de_CH: Passwort

en: Path
de_CH: Pfad

en: Pay %s
de_CH: Zahlen

en: Pay now
de_CH: Bezahlen

en: Payment
de_CH: Zahlung

en: Payment data
de_CH: Zahlungsdaten

en: Payment history
de_CH: Zahlungsverlauf

en: Payment rejected
de_CH: Zahlung zurückgewiesen

en: Payment still pending
de_CH: Zahlung pendent

en: Payment validated
de_CH: Zahlung akzeptiert

en: Payments
de_CH: Zahlungen

en: Payments - Failure
de_CH: fehlgeschlagenen Zahlungen

en: Pending
de_CH: In Bearbeitung

en: Permissions could not be changed. PHP probably does not have the required permissions. Please do it manually using FTP or SSH.
de_CH: Fehler beim speichern der Berechtigungen. Die PHP Berechtigungen sind möglicherweise nicht ausreichend. Versuche es Manuell via FPT oder SSH.

en: Polish Zloty
de_CH: Polnischer Zloty

en: Pounds Sterling (&pound;)
de_CH: Pfund Sterling (&pound;)

en: Preview
de_CH: Vorschau

en: Private Files - Home
de_CH: Persönliche Dateien - Home

en: Profile
de_CH: Profil

en: Published
de_CH: Veröffentlicht

en: Qatar
de_CH: Katar

en: Recent Files
de_CH: letzte Dateien

en: Refunded
de_CH: Zurückerstattet

en: Register
de_CH: Registrieren

en: Remove
de_CH: Entfernen

en: Reset
de_CH: Löschen

en: Restore
de_CH: Wiederherstellen

en: Root page for the customer files.
de_CH: Hauptseite für Kundendateien

en: Saving...
de_CH: Speichere …

en: Scheduled
de_CH: Geplant

en: Search
de_CH: Suchen

en: Send to the address:
de_CH: An folgende Adresse senden:

en: Settings
de_CH: Einstellungen

en: Show
de_CH: Anzeigen

en: Show all
de_CH: Anzeigen

en: Singapore
de_CH: Singapur

en: Singapore Dollar (&#36;)
de_CH: Singapur Dollar (&#36;)

en: Slug
de_CH: Titelform

en: Sorry!
de_CH: Entschuldigung!

en: South Georgia
de_CH: S&uuml;dgeorgien

en: State/Province
de_CH: Bundesland

en: Street address
de_CH: Strasse

en: Submit
de_CH: Senden

en: Subscribe
de_CH: Anmelden

en: Swedish Krona
de_CH: Schwedische Krone

en: Swiss Franc
de_CH: Schweizer Franken

en: Test gateway
de_CH: Test Gateway

en: Thank you
de_CH: Danke!

en: The folder does not exist.
de_CH: Dieser Ordner existiert nicht

en: This page show a user a message when payment has not been validated
de_CH: Diese Seite wird einem Benutzer angezeigt, wenn die Zahlung nicht erfolgreich war

en: This page shows a summary of the user account
de_CH: Diese Seite zeigt eine Zusammenfassung des Benutzerkontos

en: Title
de_CH: Titel

en: Title:
de_CH: Titel:

en: To:
de_CH: an:

en: Trash
de_CH: Papierkorb

en: Turkish Lira (&#8378;)
de_CH: Türkische Lira (&#8378;)

en: Type
de_CH: Art

en: Unknown
de_CH: Unbekannt

en: Unpublished
de_CH: nicht veröffentlicht

en: Update Content
de_CH: Inhalt aktualisieren

en: Update payment
de_CH: Zahlung aktualisieren

en: Upload File
de_CH: Datei hochladen

en: Upload Logo
de_CH: Logo hochladen

en: User
de_CH: Benutzer

en: User IP
de_CH: Benutzer IP

en: Username
de_CH: Benutzername

en: VAT Number
de_CH: Ust. Nummer

en: View
de_CH: Ansehen

en: View account details
de_CH: Kontoinformationen ansehen

en: View all
de_CH: Alle ansehen

en: View any private file
de_CH: zeige alle privaten Dateien

en: View private files
de_CH: zeige private Dateien

en: View profile
de_CH: Profil anzeigen

en: We will monitor our bank account and validate your payment as soon as possible.
de_CH: Wir überprüfen unsere Zahlungseingänge und valideren deine Zahlung so rasch als möglich.

en: Welcome to WP Customer Area %s
de_CH: Willkommen im WP Kundenbereich

en: Y/m/d
de_CH: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
de_CH: d.m.Y H:i

en: You are not allowed to delete logs.
de_CH: Du hast keine Berechtigung die Logs zu löschen

en: You are not allowed to delete this item.
de_CH: Sie haben keine Berechtigung, dieses Element zu löschen.

en: You are not allowed to do that
de_CH: Deine Berechtigungen sind nicht ausreichend für diese Aktion.

en: You are not allowed to search users
de_CH: Dir fehlen die Berechtigungen um nach Benutzer zu suchen

en: You have already paid %s
de_CH: Diese Rechnung ist bereits bezahlt.

en: Your name
de_CH: dein Name

en: Your name or company name
de_CH: Name der Unternehmen

en: Your payment has been recorded.
de_CH: Deine Zahlung wurde gespeichert

en: Your profile has been updated
de_CH: Dein Benutzerkonto wurde aktualisiert

en: Zaragoza
de_CH: Saragossa

en: Zip City
de_CH: PLZ

en: Zip/Postal code
de_CH: Postleitzahl

en: and
de_CH: und

[ctx: cuar_payment]
en: Add New
de_CH: Neu hinzufügen

[ctx: cuar_payment]
en: Add New Payment
de_CH: Neue Zahlung hinzufügen

[ctx: cuar_payment]
en: Edit Payment
de_CH: Zahlung bearbeiten

[ctx: cuar_payment]
en: New Payment
de_CH: Neue Zahlung

[ctx: cuar_payment]
en: Payment
de_CH: Zahlung

[ctx: cuar_payment]
en: Payments
de_CH: Zahlungen

[ctx: cuar_payment]
en: Search Payments
de_CH: Zahlungen suchen

[ctx: cuar_payment]
en: View Payment
de_CH: Zahlung ansehen

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New
de_CH: Hinzufügen

[ctx: cuar_private_file]
en: File
de_CH: Datei

[ctx: cuar_private_file]
en: Files
de_CH: Datei

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New
de_CH: Hinzufügen

[ctx: cuar_private_page]
en: Page
de_CH: Seite

[ctx: cuar_private_page]
en: Pages
de_CH: Seiten

en: htaccess file could not be copied. Please do it manually using FTP or SSH.
de_CH: Die .htaccess Datei konnte nicht kopiert werden. Bitte versuche es Manuell via FTP oder SSH.

en: payments
de_CH: Zahlungen

en: version %s
de_CH: Version
