WP Customer Area - en to tr_TR translation catalogue (814 entries)

en:  cannot be empty
tr_TR: boş bırakılamaz

en:  is not a valid email
tr_TR: geçerli bir eposta değil

en:  is not a valid post
tr_TR: geçerli bir yazı değil

en:  is not a valid role
tr_TR: geçerli bir rol değil

en:  is not a valid value
tr_TR: geçerli bir değer değil

en: %1$s is not a valid email address.
tr_TR: %1$s geçerli bir eposta değil.

en: %1$s is not a valid integer
tr_TR: %1$s geçerli bir sayı değil

en: %1$s is not a valid number
tr_TR: %1$s geçerli bir rakam değil

en: %1$s is required.
tr_TR: %1$s  gereklidir.

en: %1$s must be greater than %2$s
tr_TR: %1$s büyük olmalı bundan %2$s

en: %1$s must be lower than %2$s
tr_TR: %1$s küçük olmalı bundan %2$s

en: %1$s must contain at least %2$s characters
tr_TR: %1$s en az %2$s karakter içermeli.

en: %1$s must contain at most %2$s characters
tr_TR: %1$s en fazla %2$s karakter içermeli.

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: %s page has been deleted | %s pages have been deleted
tr_TR[0]: %s sayfa(lar) silindi.
tr_TR[1]: %s sayfa(lar) silindi.

en: %s: %d hook(s)
tr_TR: %s: %d yakalama noktaları

en: %s: %d template(s)
tr_TR: %s : %d tema(lar)

en: (current)
tr_TR: (şu an ki)

en: 2 Checkout
tr_TR: 2 Ödeme

en: <strong>Error: </strong>WP Customer Area add-ons are active but the main plugin is not installed!
tr_TR: <strong>Hata:</strong> WP Müşteri Alanı eklentileri aktif fakat ana eklenti yüklenmemiş!

en: <strong>WP Customer Area</strong> %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you will enjoy using it.
tr_TR: <strong>WP Müşteri Alanı</strong> %s öncesinden daha güçlü, stabil ve güvenli. Beğeneceğinizi umuyoruz.

en: <strong>WP Customer Area</strong> has detected some potential issues:
tr_TR: <strong>WPMüşteri Alanı</strong> potansiyel problemler belirledi:

en: Abandoned
tr_TR: Terkedilmiş

en: About
tr_TR: Hakkında

en: About WP Customer Area
tr_TR: WP Müşteri Alanı Hakkında

en: Access files
tr_TR: Dosyaya erişim

en: Access pages
tr_TR: Sayfalara erişim

en: Access payments
tr_TR: Erişim ödemeleri

en: Access the WordPress admin area
tr_TR: WordPress admin alanına erişim

en: Account - Details
tr_TR: Hesap - Detaylar

en: Account - Edit
tr_TR: Hesap -Düzenle

en: Account - Home
tr_TR: Hesap - Anasayfa

en: Account details
tr_TR: Hesap detayları

en: Actions and filters
tr_TR: Hareketler ve filtreler

en: Actions only
tr_TR: Sadece hareketler

en: Add new
tr_TR: Yeni ekle

en: Add note
tr_TR: Not ekle

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: Add-ons &amp; themes
tr_TR: Eklentiler &amp; temalar

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address Manager
tr_TR: Adresi yöneticisi

en: Addresses
tr_TR: Adresler

en: Admin theme
tr_TR: Admin tema

en: Administration Area
tr_TR: Yönetim Alanı

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: All
tr_TR: Tüm

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: Amazon Payments
tr_TR: Amazon ödemeleri

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoa

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: An error happened while uploading your file: %s
tr_TR: Şu dosyayı yüklerken bir hata oluştu: %s

en: An unknown error happened while uploading your file.
tr_TR: Dosya yükleme esnasında bir hata oluştu.

en: And more!
tr_TR: Ve daha fazlası!

en: Andorra
tr_TR: Andora

en: Anguilla
tr_TR: Angila

en: Antarctica
tr_TR: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Any Role
tr_TR: Herhangi bir Rol

en: Any type
tr_TR: Herhangi bir tip

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Are you sure that you want ignore this warning? You can also manually edit your menu in the page: "Appearance > Menus".
tr_TR: Bu uyarıyı yok saymak istediğinize emin misiniz? Menüyü ayrıca şuradan da manuel olarak düzenleyebilirsiniz: "Görünüm > Menüler"

en: Are you sure that you want to clear current menu and create it again from scratch (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Şu anki menüyü temizleyip onu yeniden oluşturmak istediğinizden emin misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to create all the pages that are currently missing (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Kayıp sayfa oluşturmak istediğinizden emin misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to create the menu (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Bir menü oluşturmak istediğinize emin misiniz (bu işlem  geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to delete all existing pages and recreate them (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Var olan sayfaları silip yenisiyle değiştirmek istediğinizden emin misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to delete this content?
tr_TR: Bu içeriği silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure that you want to delete those pages (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Bu sayfaların silinmesini istediğinizden emen misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to recreate the main navigation menu (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Ana navigasyon menüsünü tekrar oluşturmak istediğinizden emin misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure that you want to reset all the settings to their default values (this operation cannot be undone)?
tr_TR: Ayarları varsayılan değerlere geri yüklemek istediğinize emin misiniz (bu işlem geri alınamaz)?

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: As with any new release, we constantly provide bug fixes. This update is no exception with no less than 20 issues corrected.
tr_TR: Her yeni güncellemede hataların güncellemesi sürekli olarak sağlanmaktadır. Bu güncellemede de farklı olmadı ve 20 problem düzeltildi.

en: As with any new release, we constantly provide bug fixes. This update is no exception with no less than 23 issues corrected.
tr_TR: Her yeni güncellemede hataların güncellemesi sürekli olarak sağlanmaktadır. Bu güncellemede de farklı olmadı ve 23 problem düzeltildi.

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Assign categories
tr_TR: Kategorileri ata

en: Assigned to
tr_TR: Atandı

en: Assignment
tr_TR: Atama

en: Attachment added
tr_TR: Eki eklendi

en: Attachment removed
tr_TR: Eki çıkarıldı

en: Attachment updated
tr_TR: Eki güncellenmiş

en: Attachment:
tr_TR: Eki:

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author Archive
tr_TR: Yazar Arşivi

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Back-office
tr_TR: Arka-ofis

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Bank
tr_TR: Banka

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Belize
tr_TR: Beliz

en: Better admin panel
tr_TR: İyileştirilmiş yönetici paneli

en: Better ownership control
tr_TR: Daha iyi sahiplik kontrolü

en: Better permissions
tr_TR: Daha iyi izin düzeni

en: Between
tr_TR: Arasında

en: Bhutan
tr_TR: Bütan

en: Billing address
tr_TR: Fatura adresi

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botzvana

en: Bouvet Island
tr_TR: Buve Adası

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: Brazilian Real (R&#36;)
tr_TR: Brazilya Real (R&#36;)

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Hint Okyanusu İngiliz Bölgesi

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Bypass moderation (content is automatically published)
tr_TR: Moderatörlüğü es geç (içerik otomatik olarak yayınlanır)

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Capabilities
tr_TR: İzinler

en: Capabilities Manager
tr_TR: Yetenekler Yönetimi

en: Cape Verde
tr_TR: Kape Verde

en: Caption:
tr_TR: Altyazı

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category Archive
tr_TR: Kategori Arşivi

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Cayman Islands
tr_TR: Kayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change log
tr_TR: Değişim kayıtları

en: Chase
tr_TR: Kovalamak

en: Check this to enable the private pages add-on.
tr_TR: Özel sayfa eklentisiniz etkinleştirmek için burayı seçin.

en: Checking license...
tr_TR: Lisans kontrol ediliyor...

en: Checkout
tr_TR: Kasa

en: Cheque
tr_TR: Kontrol

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Christmas Island
tr_TR: Yılbaşı Adası

en: Cirrus
tr_TR: Saçakbulut

en: City
tr_TR: Şehir

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear the address
tr_TR: Adresi temizle

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Colorful Light
tr_TR: Renkli ışık

en: Comoros
tr_TR: Komoros

en: Company
tr_TR: şirket

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: Configure permissions
tr_TR: İzinleri düzenle

en: Contact information
tr_TR: iletişim bilgileri

en: Container Owner
tr_TR: Taşıyıcı Sahibi

en: Content creation
tr_TR: İçerik oluşturma

en: Content creation (from front-office)
tr_TR: İçerik oluşturma (ön-ofisten)

en: Content edition
tr_TR: İçerik düzenleme

en: Content edition (from front-office)
tr_TR: İçerik düzenleme (ön-ofisten)

en: Content removal (from front-office)
tr_TR: İçerik taşıma (ön-ofisten)

en: Content update (from front-office)
tr_TR: İçerik güncelleme (ön-ofisten)

en: Content viewed
tr_TR: İncelenmiş içerik

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Cook Islands
tr_TR: Kuk Adaları

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Could not create the menu. %s
tr_TR: Menü oluşturulamadı: %s

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create content from front office
tr_TR: Ön ofisten içerik oluşturma

en: Create it &raquo;
tr_TR: Oluştur &raquo;

en: Create missing pages
tr_TR: Kayıp sayfa oluştur

en: Create pages and menu
tr_TR: Sayfalar ve menü oluşturma

en: Create the menu
tr_TR: Menü oluştur

en: Create/Edit files
tr_TR: Dosya Oluştur/Düzenle

en: Create/Edit pages
tr_TR: Sayfa Oluştur/Düzenle

en: Create/Edit payments
tr_TR: Ödeme oluştur/düzenle

en: Created By
tr_TR: Oluşturan

en: Created between
tr_TR: Şunlar arasında oluşturuldu

en: Created by
tr_TR: Oluşturanlar

en: Created on
tr_TR: üzerinde oluşturuldu

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Current
tr_TR: Şimdiki

en: Current owner:
tr_TR: Şimdiki sahibi:

en: Current theme folder
tr_TR: Şimdiki tema dosyası

en: Customer Page - %s
tr_TR: Müşteri Sayfası - %s

en: Customer Pages
tr_TR: Müşteri Sayfaları

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Dashboard
tr_TR: Başlangıç Paneli

en: Date
tr_TR: Terih

en: Date Archive
tr_TR: Tarih Arşivi

[ctx: Date picker text]
en: Clear
tr_TR: Temizle

[ctx: Date picker text]
en: Today
tr_TR: Bugün

en: Debug templates
tr_TR: Hata ayıklama temaları

en: Default category
tr_TR: Varsayılan kategori

en: Default gateway
tr_TR: Varsayılan giriş

en: Define how many items to allow on the dashboard page. -1 will show all items.
tr_TR: Başlangıç sayfasında kaç maddeye izin verileceğini belirleyin. -1 yazarsanız tüm maddeler görüntülenecektir.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Content
tr_TR: İçeriği Sil

en: Delete all events permanently
tr_TR: Tüm olayları kalıcı olarak sil

en: Delete all existing pages and recreate them.
tr_TR: Varolan sayfaları sil ve onları yeniden oluştur.

en: Delete and recreate the main navigation menu.
tr_TR: Ana menüyü sil ve yeniden oluştur.

en: Delete any content from front office
tr_TR: Ön ofisten herhangi bir içeriği silme

en: Delete authored content
tr_TR: Hazırlanan bir içeriği silme

en: Delete categories
tr_TR: Kategorileri sil

en: Delete existing &amp; create new &raquo;
tr_TR: Varolan &amp; sil, yeni &raquo; oluştur

en: Delete files
tr_TR: Dosyaları sil

en: Delete orphan pages
tr_TR: Sahipsiz sayfaları sil

en: Delete owned content
tr_TR: Sahipli bir içeriği silme

en: Delete pages
tr_TR: Sayfaları sil

en: Delete payments
tr_TR: Ödemeleri sil

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Diner's Club
tr_TR: Yemek klübü

en: Direct Debit
tr_TR: Otomatik ödeme

en: Display name
tr_TR: Görünür isim

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Do you really want to clear the address?
tr_TR: Adresi gerçekten silmek istiyor musun?

en: Do you really want to replace current address?
tr_TR: şu anki adresini değiştirmek istiyor musun?

en: Documentation
tr_TR: Belgeler

en: Dominica
tr_TR: Dominik

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: Download
tr_TR: İndir

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit account
tr_TR: Hesap düzenleme

en: Edit account details
tr_TR: Hesap detaylarını düzenle

en: Edit categories
tr_TR: Kategorileri düzenle

en: Edit it &raquo;
tr_TR: Düzenle &raquo;

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Email
tr_TR: Eposta

en: Email Address
tr_TR: Eposta Adresi

en: Empty Trash
tr_TR: Çöpü boşalt

en: Empty terms:
tr_TR: Boş Şartlar:

en: Enable add-on
tr_TR: Etkin eklentiler

en: Enable moderation when new content is submitted by a user.
tr_TR: Bir kullanıcı yeni bir içerik eklediğinde moderatörlüğü etkinleştir.

en: Enable the rich editor when editing content.
tr_TR: İçerik düzenlemede zengin metin editörünü etkinleştir.

en: Enhanced Files
tr_TR: Gelişmiş dosyalar

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvatoral Gine

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Error: you must choose an owner first
tr_TR: hata: önce bir sahip seçmelisiniz

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Event
tr_TR: Olay

en: Event type
tr_TR: Olay tipi

en: Exceeded filesize limit.
tr_TR: Dosya boyut limiti aşıldı.

en: Existing add-ons have been much improved: 17 new features and over 14 issues fixes. For instance, notifications are now sent in HTML format using a clean professional template.
tr_TR: Mevcut eklentiler çok geliştirildi: 17 yeni özellik ve 14'ün üzerinde sorun düzeltildi. Örneğin, bildirimler artık temiz bir profesyonel şablon kullanılarak HTML formatında gönderilir.

en: Export settings
tr_TR: Ayarları dışa aktar

en: Extra info
tr_TR: Ekstra bilgi

en: FTP uploads folder
tr_TR: FTP yükleme dosyası

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed to contact server
tr_TR: Sunucuya bağlanmada sorun oluştu

en: Faroe Islands
tr_TR: Faro Adaları

en: Feeling ready?
tr_TR: Hazır mısınız?

en: File
tr_TR: Dosya

en: File Storage
tr_TR: Dosya Deposu

en: File downloaded
tr_TR: İndirilen dosya

en: File not found
tr_TR: Dosya bulunamadı

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Files created by %1$s
tr_TR: Dosya %1$s tarafından oluşturuldu

en: Files published in %1$s
tr_TR: Dosyalar %1$s yayınlandı

en: Files published in %2$s %1$s
tr_TR: Dosyalar %2$s %1$s yayınlandı

en: Files under %1$s
tr_TR: Dosya %1$s altında

en: Files you created
tr_TR: Oluşturduğunuz sayfalar

en: Filter events
tr_TR: Olayları filtrele

en: Filters only
tr_TR: Sadece filtreler

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: First name
tr_TR: İsim

en: Fix these potential issues
tr_TR: Bu potansiyel problemleri çöz:

en: Folder could not be created
tr_TR: Klasör oluşturulamadı

en: France
tr_TR: Fransa

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Bölgesi

en: From:
tr_TR: Kimden:

en: Front-office
tr_TR: Ön-ofis

en: Frontend
tr_TR: Ön sayfa

en: Frontend Integration
tr_TR: Önyüz Bütünleşimi

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Gateway
tr_TR: Geçit

en: Gateways
tr_TR: Ağ geçitleri

en: General
tr_TR: Genel

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General settings
tr_TR: Genel ayarlar

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Get file
tr_TR: Dosyayı al

en: Getting started tutorial
tr_TR: Başlangıç rehberi

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Google Wallet
tr_TR: Google cüzdanı

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Guadeloupe
tr_TR: Guadlop

en: Guernsey
tr_TR: Yelek

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissao

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Home address
tr_TR: Ev adresi

en: Honduras
tr_TR: Hondura

en: Hong Kong
tr_TR: Hongkong

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: IP address
tr_TR: IP adresi

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: If you check this box, WP Customer Area will only generate a log event the first time a user is downloading a private file. There will be a single event per user and per file. Else, each time a user is downloading a private file, an event will be generated.
tr_TR: Eğer bu kutucuğu seçerseniz, WP Müşteri Alanı içerisinde sadece ilk kayıt kullanıcı tarafından indirilir. Sadece bir olay, her bir kullanıcı ve her bir içerik için. Öbür türlü, kullanıcı her olayı oluşturulan olay kayıtları içerisinden indirebilir.

en: If you check this box, WP Customer Area will only generate a log event the first time a user is viewing private content. There will be a single event per user and per content. Else, each time a user is viewing a private content, an event will be generated.
tr_TR: Eğer bu kutucuğu seçerseniz, WP Müşteri Alanı içerisinde sadece ilk kayıt kullanıcı tarafından görülür. Sadece bir olay, her bir kullanıcı ve her bir içerik için. Öbür türlü, kullanıcı her olayı oluşturulan olay kayıtları içerisinden görebilir.

en: Ignore this warning
tr_TR: Bu uyarıyı yoksay

en: Ignore until next update
tr_TR: Sonraki güncellemeye kadar yoksay

en: Ignore warning
tr_TR: Uyarıları yoksay

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Improved setup &amp; updates
tr_TR: Gelişmiş yükleme &amp; güncellemeler

en: Improvements and bug fixes
tr_TR: İyileştirmeler ve hata düzeltmeleri

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Install WP Customer Area
tr_TR: WP Müşteri Alanını Yükle

en: Installed add-ons
tr_TR: Yüklü eklentiler

en: Installer
tr_TR: Yükleyici

en: Invalid arguments. Cannot create payment.
tr_TR: Geçersiz argümanlar. Ödeme oluşturulamıyor.

en: Invalid parameters. No file sent
tr_TR: Geçersiz parametreler. Hiçbir dosya gönderilmedi

en: Invoicing
tr_TR: Faturalama

en: Iranian Rial (&#65020;)
tr_TR: İran Rial (&#65020;)

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Israel
tr_TR: israil

en: Israeli Shekel (&#8362;)
tr_TR: Siyonist Shekel (&#8362;)

en: Issue #%d
tr_TR: Problem #%d

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Japanese Yen (&yen;)
tr_TR: Japonya Yeni (&yen;)

en: Jersey
tr_TR: Jörsi

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr_TR: Laos

en: Last Modified
tr_TR: Son Değişiklik

en: Last name
tr_TR: Soyadınız

en: Latvia
tr_TR: Latviya

en: Learn more
tr_TR: Daha fazlasını öğren

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Lesotho
tr_TR: Lesoto

en: Let's go!
tr_TR: Hadi başlayalım!

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: License Keys
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: License keys for commercial add-ons
tr_TR: Ticari eklentiler için lisans anahtarı

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: Link to %s
tr_TR: %s link

en: List all files
tr_TR: Tüm dosyaları listele

en: List all pages
tr_TR: Tüm sayfaları listele

en: List all payments
tr_TR: Tüm ödemeleri listele

en: Listing of all actions and filters
tr_TR: Tüm hareket ve filtrelerin listesi

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Live from the blog
tr_TR: Blogdan canlı

en: Log
tr_TR: Kayıtlar

en: Log events
tr_TR: Kayıt olayları

en: Logging
tr_TR: Günlük

en: Login
tr_TR: Giriş

en: Logo URL
tr_TR: logo URL'si

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Logs
tr_TR: Günlükler

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macau
tr_TR: Maçau

en: Macedonia
tr_TR: Makedonya

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Maestro
tr_TR: Maystro

en: Main Navigation Menu
tr_TR: Ana Gezinim Menüsü

en: Main plugin folder
tr_TR: Ana eklenti dosyası

en: Malawi
tr_TR: Malavi

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Manage %1$s
tr_TR: Yönet %1$s

en: Manage %s
tr_TR: Yönet %s

en: Manage account
tr_TR: Hesabi yönet

en: Manage categories
tr_TR: Kategorileri yönet

en: Marshall Islands
tr_TR: Marşal Adaları

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Mauritius
tr_TR: Maurityus

en: Max. number of posts:
tr_TR: Maksimum yazı sayısı:

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Message shown when no posts:
tr_TR: Hiçbir yazı olmadığında gösterilecek mesaj:

en: Mexican Peso (&#36;)
tr_TR: Meksika Peso (&#36;)

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Missed schedule
tr_TR: Zamanlama kaçırıldı

en: Missing front-office pages
tr_TR: Ofis-font sayfaları kayıp

en: Missing navigation menu
tr_TR: Kayıp gezinim menüsü

en: Moderation
tr_TR: Moderatörlük

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Morocco
tr_TR: Morokko

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe taşı

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: My account
tr_TR: Hesabım

en: My files
tr_TR: Dosyalarım

en: My pages
tr_TR: Sayfalarım

en: Myanmar
tr_TR: Miyammar

en: Name
tr_TR: Adı

en: Namibia
tr_TR: Nambiya

en: Navigation menu is out of sync
tr_TR: Le menu de navigation est désynchronisé

en: Needs attention
tr_TR: Dikkat edilecekler

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: New %s
tr_TR: Yeni %s

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zellanda

en: New Zealand Dollar (&#36;)
tr_TR: Yeni Zelanda Dolları (&#36;)

en: New in %s ~ <em>%s</em>
tr_TR: %s ~ <em>%s</em> yenilikler

en: New skin
tr_TR: yeni deri

en: New upload system
tr_TR: Yeni yükleme sistemi

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Nickname
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Niue
tr_TR: Niyu

en: No address yet
tr_TR: henüz adres yok

en: No file sent.
tr_TR: Hiçbir dosya gönderilmedi

en: No files
tr_TR: Dosya yok

en: No items were found matching the selected filters
tr_TR: Seçilen filtrelerle eşleşen öğe bulunamadı

en: No pages
tr_TR: Sayfa yok

en: Nobody
tr_TR: Hiç kimse

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Not overridden
tr_TR: Geçersiz değil

en: Notes
tr_TR: Notlar

en: Number
tr_TR: Numara

en: OK
tr_TR: Tamam

en: Object
tr_TR: Nesne

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Once weekly
tr_TR: Haftalık bir

en: Online invoice payments
tr_TR: Çevrimiçi fatura ödemeleri

en: Only log the first time a private content is viewed by a user.
tr_TR: Sadece ilk tutulan özel içerik kaydı bir kullanıcı tarafından incelenir.

en: Only log the first time a private file is downloaded by a user.
tr_TR: Sadece ilk tutulan özel içerik kaydı bir kullanıcı tarafından indirir.

en: Order
tr_TR: Sırala

en: Order By:
tr_TR: Sırala:

en: Order:
tr_TR: Sıra:

en: Original
tr_TR: Orjinal

en: Orphan pages
tr_TR: Sahipsiz sayfalar

en: Other action
tr_TR: Diğer hareketler

en: Our add-ons allow assigning content to groups, roles, etc. However, these owner types could not be mixed. For example, you can now assign private content at the same time to a group and to a few users.
tr_TR: Eklentilerimiz, içeriklere gruplara, rollere vb. Atanmaya izin verir. Ancak, bu sahiplerin türleri karıştırılamaz. Örneğin, özel içeriği aynı anda bir gruba ve birkaç kullanıcıya atayabilirsiniz.

en: Outdated only
tr_TR: Sadece tarihi geçenler

en: Outdated plugin version
tr_TR: Zamanı geçmiş eklenti versiyonu

en: Outdated template files
tr_TR: Zamanı  geçmiş tema dosyaları

en: Overridden only
tr_TR: Yalnızca geçersizler

en: Owner
tr_TR: Sahibi

en: Owner changed
tr_TR: Sahiplik değişimleri

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page %1$s
tr_TR: Sayfa %1$s

en: Page to list the files a customer owns.
tr_TR: Müşterinin sahip olduğu sayfalar listesi.

en: Page to list the pages a customer owns.
tr_TR: Bir müşterinin sayfalarını gösterir liste

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages created by %1$s
tr_TR: %1$s tarafından oluşturuldu

en: Pages published in %1$s
tr_TR: Sayfalar %1$s içerisinde yayınlandı

en: Pages published in %2$s %1$s
tr_TR: Sayfalar %2$s %1$s yayınlandı

en: Pages under %1$s
tr_TR: %1$s altındaki sayfalar

en: Pages you created
tr_TR: Sizin tarafınızdan oluşturulan sayfalar

en: Paid object
tr_TR: Ücretli nesne

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password (confirm)
tr_TR: Şifre (tekrar)

en: Path
tr_TR: Yolu

en: Pay now
tr_TR: Şimdi öde

en: Pay with %s
tr_TR: %s ile öde

en: Payer
tr_TR: Ödeyici

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment data
tr_TR: Ödeme verileri

en: Payment history
tr_TR: Ödeme geçmişi

en: Payment id is not specified
tr_TR: Ödeme kimliği belirtilmemiş

en: Payment rejected
tr_TR: ödeme reddedildi

en: Payment still pending
tr_TR: Ödeme hala beklemede

en: Payment validated
tr_TR: Ödeme doğrulandı

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Permalinks
tr_TR: Kalıcı bağlantılar

en: Permalinks are disabled, Customer Area will not work properly. Please <a href="%1$s">enable them in the WordPress settings</a>.
tr_TR: Kalıcı bağlantılar devre dışı, Müşteri Alanı düzgün çalışmayacak. Lütfen <a href="%1$s">WordPres ayarlarından kalıcı bağlantıları etkinleştirin</a>.

en: Permissions reference guide
tr_TR: İzinler için referans kılavuzu

en: Pick a file
tr_TR: Bir dosya al

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Post Owner
tr_TR: Sahibine Posta Gönder

en: Potential orphan pages
tr_TR: Potansiyel sahipsiz sayfa

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Previous owner:
tr_TR: Önceki sahibi:

en: Primary email
tr_TR: Ana eposta adresi

en: Private Files
tr_TR: Özel Dosyalar

en: Private Files - Home
tr_TR: Özel Dosyalar - Ana sayfa

en: Private Files - Owned
tr_TR: Özel Dosyalar - Sahipli

en: Private Pages
tr_TR: Özel Dosyalar

en: Private Pages - Home
tr_TR: Özel Sayfalar - Anasayfa

en: Private Pages - Owned
tr_TR: Özel Sayfalar - Sahip olunan

[ctx: Private content author archive slug]
en: created-by
tr_TR: oluşturan

[ctx: Private content category archive slug]
en: category
tr_TR: kategori

[ctx: Private content date archive slug]
en: archive
tr_TR: arşiv

[ctx: Private content delete slug]
en: delete
tr_TR: sil

en: Private content single pages
tr_TR: Özel tek içerikli sayfalar

[ctx: Private content update slug]
en: update
tr_TR: güncelle

en: Profile
tr_TR: Profil

en: Protect post types
tr_TR: Yazı tiplerini koru

en: Published
tr_TR: Yayımlanmış

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Read our getting started guide
tr_TR: Başlangıç kılavuzunu oku

en: Recent Files
tr_TR: Son Dosyalar

en: Recent Pages
tr_TR: Son Sayfalar

en: Recreate menu
tr_TR: Menüyü tekrar oluştur

en: Refunded
tr_TR: İade Edildi

en: Register
tr_TR: Kayıt ol

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset all pages &raquo;
tr_TR: Tüm sayfaları sıfırla &raquo;

en: Reset default settings
tr_TR: Varsayılan ayarlara geri yükle

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Restore
tr_TR: Geri al

en: Restrict WP admin area
tr_TR: Kısıtlı WP admin alanı

en: Restrict the access to the administration panel of WordPress.
tr_TR: Wordpress yönetim paneline erişimi kısıtla

en: Result to return when calling the test gateway
tr_TR: Test geçidini çağırırken geri dönmek için sonuç

en: Rich Editor
tr_TR: Zengin Metin Editörü

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Root page for the customer files.
tr_TR: Müşteri alanı için kök dizin sayfası

en: Root page for the customer pages.
tr_TR: Müşteri sayfaları için kök dizini sayfası

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Saint Helena
tr_TR: Sen Helena

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Sen Kits ve Nevis

en: Saint Lucia
tr_TR: Sen Lusya

en: Saint Pierre and Miquelon
tr_TR: Sen Piyer ve Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Sen Vinsent ve Grenadinler

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Saving...
tr_TR: Kaydediyor...

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlanmış

en: Search
tr_TR: Ara

en: See the WordPress top bar
tr_TR: WordPress üst barını gör

en: Select a category (uses default else)
tr_TR: Bir kategori seç (varsayılan da kalabilir)

en: Select an owner (uses default else)
tr_TR: Bir sahiplik belirle (varsayılan da kalabilir)

en: Select or search an owner
tr_TR: Sahibini seç yada arama yap

en: Send to the address:
tr_TR: Adrese gönder:

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings have been imported successfully
tr_TR: Ayarlar başarılı bir şekilde içe aktarıldı

en: Settings have been resetted to default values
tr_TR: Ayarlar varsayılan değerlere resetlendi

en: Settings tools
tr_TR: Ayarlama araçları

en: Setup pages and navigation menu
tr_TR: Sayfalar ve gezinme menüsü kurma

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Shortcodes
tr_TR: Kısakodlar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show additional information after the post in the single post view.
tr_TR: Ek bilgileri tek yazı görünümünün altında göster

en: Show after post
tr_TR: Yazılardan sonra göster

en: Show all
tr_TR: Hepsini Göster

en: Show all content categorized under %s
tr_TR: %s altında kategori edilmiş içeriğin tümünü göster

en: Show all content published by %s
tr_TR: %s tarafından yayınlanmış tüm içeriği göster

en: Show all content published in %2$s %1$s
tr_TR: %2$s %1$s içerisinde yayınlanmış tüm içeriği göster

en: Show all content published in %s
tr_TR: %s içerisinde yayınlanmış tüm içeriği göster

en: Show recent content on the dashboard.
tr_TR: Başlangıç sayfasında son içeriği göster.

en: Shows a list of files for the logged-in user
tr_TR: Giriş yapan kullanıcıya dosya listesini gösterir

en: Shows a list of pages for the logged-in user
tr_TR: Giriş yapan kullanıcının sayfalarının listesini göster

en: Shows a summary of the user's private content (files, pages, messages, ...).
tr_TR: Kullanıcı özel dosyaları görüntülenir (dosyalar, sayfalar, mesajlar, ...)

en: Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğu

en: Sierra Leone
tr_TR: Sierra Leon

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Singapore Dollar (&#36;)
tr_TR: Singapor Dollar (&#36;)

en: Site Pages
tr_TR: Site Sayfaları

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Slug that is used in the URL for archives of the taxonomy:
tr_TR: Arşiv taksonumisi URL'sinde kullanılan slug:

en: Slug that is used in the URL to delete existing private content
tr_TR: Slug varolan özel içeriğin silinmesinde kullanılacak

en: Slug that is used in the URL to update existing private content
tr_TR: Slug varolan özel içeriğin güncellenmesinde kullanılacak

en: Smart Groups
tr_TR: Akıllı gruplar

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Some add-ons require a newer version of the main plugin (you are currently running version %1$s). You can find the list of all add-ons on the <a href="%2$s">add-ons status pages</a>.
tr_TR: Bazı eklentiler ana eklentinin yeni  versiyonunu gerektirir (şimdiki  versiyonunuz %1$s). Eklenti listenize <a href="%2$s">eklenti durum sayfasından</a> ulaşabilirsiniz.

en: Some new permissions have been added to give you more control about what your users can do. On top of that, we have also improved the permissions screen to make it faster to set permissions.
tr_TR: Kullanıcılarınızın neler yapabileceği ile ilgili yeni yetki güncelleştirmeleri eklendi. Bunun üzerine, izinleri verdiğiniz sayfada izin ayarlamalarını hızlandırmak için geliştirmeler sağlandı.

en: Some template files you have overridden seem to be outdated.
tr_TR: Devredışı bıraktığınız bazı temalar eski tarihli gibi görünüyor.

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: State/Province
tr_TR: eyalet/bölge

en: Status
tr_TR: Durumu

en: Stay informed
tr_TR: Bağlı kal

en: Street address
tr_TR: Sokak adresi

en: Street address, line 1
tr_TR: Sokak adresi, hat 1

en: Street address, line 2
tr_TR: Sokak adresi, hat 2

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Suggested action
tr_TR: Önerilen aksiyonlar

en: Suggested actions
tr_TR: Önerilmiş olaylar

en: Support
tr_TR: Destek

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Synchronize menu
tr_TR: Menüyü senkronize et

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Template files
tr_TR: Tema dosyaları

en: Templates
tr_TR: Temalar

en: Test gateway
tr_TR: Test geçidi

en: Text
tr_TR: Metin

en: Thai Baht (&#3647;)
tr_TR: Tailand Baht (&#3647;)

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: The FTP upload folder does not exist.
tr_TR: FTP yükleme dosyası mevcut değil

en: The FTP upload folder is empty.
tr_TR: FTP yükleme dosyası boş

en: The content has been deleted.
tr_TR: İçerik silindi

en: The conversation author can now decide to close the conversation to new replies.
tr_TR: Konuşma yazarı şimdi konuşmayı yeni yanıtlara kapatmaya karar verebilir.

en: The file upload system has been completely rewritten. You can now drag and drop files and watch the upload progress. Additionally, we have also added some more settings and provide a security helper to make sure your setup is as secure as it can.
tr_TR: Dosya yükleme sistemi tamamen yeniden yazılmıştır. Artık dosyaları sürükleyip bırakabilir ve yükleme işlemlerini izleyebilirsiniz. Ayrıca, bazı ayarlarınızı ekledik ve kurulumunuzun mümkün olduğu kadar güvenli olduğundan emin olmak için bir güvenlik yardımcısı sağladık.

en: The following pages have been created: %s
tr_TR: Şu sayfalar oluşturuldu: %s

en: The main plugin menu has been improved a lot, it is now less cluttered and better organised. The content lists now feature powerful filters to help you find the content you are looking for faster.
tr_TR: Ana eklenti menüsü oldukça gelştirildi, artık daha az dağınık ve daha fazla organizedir. Aradığınız içeriğe daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olmak için içerik listelerinde güçlü filtreler bulunmaktadır.

en: The menu has been created: <a href="%s">view menu</a>
tr_TR: Menü oluşturuldu: <a href="%s">menüyü gör</a>

en: The page title cannot be empty
tr_TR: Sayfa başlığı boş bırakılamaz

en: The parameter %2$s of shortcode <code>[%1$s]</code> has an invalid value: <code>%3$s</code>
tr_TR: Kısa kodun %2$s parametresinde <code>[%1$s]</code> geçersiz değer bulunuyor: <code>%3$s</code>

en: The password and its confirmation do not match
tr_TR: Şifre ve onay şifresi uyuşmuyor

en: The required pages and the navigation menu have been created
tr_TR: Gerekli sayfalar ve gezinti menüleri oluşturuldu

en: The shortcode <code>[%1$s]</code> is missing required parameter: %2$s
tr_TR: <code>[%1$s]</code> kısa kodunda gerekli olan parametre eksik: %2$s

en: The test gateway accepted the payment
tr_TR: Test ağ geçidi ödeme kabul etti

en: The test gateway allows you to see how your website is behaving when the gateways return different results.
tr_TR: Test geçidi ağ geçitleri farklı sonuçlar döndürdüğünde web sitenizin nasıl davrandığını görmenizi sağlar.

en: The test gateway did not validate the payment yet
tr_TR: Test geçidi henüz ödemeyi doğrulamadı

en: The test gateway failed to process the payment
tr_TR: Test geçidi ödeme işlemini gerçekleştiremedi

en: There are no files for that period.
tr_TR: Bu periyot içerisinde bir dosya yok.

en: There are no files in that category.
tr_TR: Bu kategori altında dosya yok.

en: There are no pages for that period.
tr_TR: Bu periyot içerisinde sayfa yok

en: There are no pages in that category.
tr_TR: Bu kategoride sayfa yok

en: There is a quick installation to run before being able to publish your first private files and pages. It should be over in less than a minute!
tr_TR: İlk özel sayfa ve dosyalarını yayınlayabilmek için küçük bir yükleme işlemini çalıştır. Bir dakikadan az sürecek bir işlemdir.

en: There is no content to show
tr_TR: Gösterilecek içerik yok

en: There was no missing page that could be created.
tr_TR: Oluşturulabilecek bir kayıp sayfa yok.

en: Things that need your attention
tr_TR: Dikkat etmeniz gereken şeyler

en: This file type is not allowed. You can only upload: %s
tr_TR: Bu tip dosyaları yükleyemezsiniz. Sadece şu uzantılı dosya yüklenebilir: %s

en: This folder can be used when you want to use files uploaded with FTP. This is handy when direct upload is failing for big files for instance.
tr_TR: FTP ile yükleme yapmayı kullanmak isterseniz bu dosya kullanılabilir. Örneğin yüksek kapasiteli dosya yüklemede bu yarayışlı olabilir.

en: This page allows you to enter license key you have received when you purchased commercial addons.
tr_TR: Satın almış olduğunuz lisans anahtarlarını girebilmeniz için kullanabileceğiniz sayfa.

en: This page requires login, you should not be here
tr_TR: Bu sayfa giriş yapmayı gerektirir, burada bulunamazsınız

en: This page shows a form where the user can edit his account
tr_TR: Bu sayfada kullanıcının hesap düzenlemesi yapabileceği form görüntülenmektedir

en: This page shows a summary of the user account
tr_TR: Bu sayfa kullanıcı hesabıyla ilgili özeti gösterir

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title or content
tr_TR: Başlık veya içerik

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To:
tr_TR: Kime:

en: Toggle advanced filters
tr_TR: Gelişmiş filtreler değiştir

en: Toggle all permissions for this role
tr_TR: Bu rol için tüm izinleri değiştir

en: Toggle navigation
tr_TR: Gezinime Geçiş Yap

en: Toggle this permission for all roles
tr_TR: Bu roller için bu izini değiştir

en: Tokelau
tr_TR: Tokelav

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Trying to cheat?
tr_TR: hile yapmaya çalışıyor?

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkish Lira (&#8378;)
tr_TR: Türk Lirası (&#8378;)

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Türk ve Kayko Adaları

en: Type
tr_TR: Tip

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: İngiltere

en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unknown errors.
tr_TR: Bilinmeyen hata.

en: Unpublished
tr_TR: Yayımlanmamış

en: Update Content
tr_TR: İçeriği Güncelle

en: Update any content from front office
tr_TR: Ön ofisten içerik güncelleme

en: Update authored content
tr_TR: Hazırlanmış içeriği güncelle

en: Update owned content
tr_TR: Sahipli içeriği güncelle

en: Update payment
tr_TR: Ödeme güncelle

en: Update the plugin
tr_TR: Eklenti güncelle

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Upload Logo
tr_TR: Logo Yükle

en: Uploaded on %s
tr_TR: %s tarihinde yüklendi

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı IP

en: User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profili

en: User profiles can now store a home and a billing address. This is an essential information when managing your customers and will help building more CRM features into the plugin later on.
tr_TR: Kullanıcı profilleri artık bir ev ve fatura adresi saklayabilir. Bu, müşterilerinizi yönetirken önemli bir bilgidir ve daha sonra eklentiye daha fazla CRM özelliği oluşturmaya yardımcı olur.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: VAT Number
tr_TR: KDV Numarası

en: Vanuatu
tr_TR: Vanatu

en: Venezuela
tr_TR: Venezuella

en: Version: %s
tr_TR: Versiyon: %s

en: Vietnam
tr_TR: Viyetnam

en: View
tr_TR: Gör

en: View account details
tr_TR: Hesap detaylarına bak

en: View all
tr_TR: Tümünü görüntüle

en: View any private file
tr_TR: Herhangi bir özel dosyaya bak

en: View any private page
tr_TR: Herhangi bir özel sayfaya bak

en: View private files
tr_TR: Özel dosyalara bak

en: View private pages
tr_TR: Özel sayfalara bak

en: View profile
tr_TR: Profili görüntüle

en: Visible by
tr_TR: Görüntülenir

en: WP Customer Area - Logs
tr_TR: WP Müşteri Alanı - Kayıtlar

en: WP Customer Area - Plugin status
tr_TR: WP Müşteri Alanı - Eklenti durumu

en: WP Customer Area 6.0 is a major release which sees a lot of changes not only inside the plugin but also on the website.
tr_TR: WP Müşteri Alanı 6.0 genişletilmiş sürümü ile sadece eklenti içeriğinde değil aynı zamanda website görünümünde de birçok değişiklik sağlandı.

en: WP Customer Area 6.1 focuses mainly on making administrator's life easier, introducing event logging and a better administration panel.
tr_TR: WP Müşteri Alanı 6.1 olay geçmişi ve daha iyi bir yönetim paneli ile yöneticilerin yaşamını kolaylıştarmaya odaklanmıştır.

en: WP Customer Area Menu
tr_TR: WP Müşteri Alanı Menüsü

en: WP Customer Area Settings
tr_TR: WP Müşteri Alanı Ayarları

en: WP Customer Area is a modular all-in-one solution to manage private content with WordPress.
tr_TR: WP Müşteri Alanı WordPress ile özel alan içeriklerini yönetmeniz için hepsi bir arada modüler bir çözümdür.

en: WP Customer Area pages
tr_TR: WP Müşteri Alanı sayfaları

en: WPCA - File Archives
tr_TR: WPCA - Arşivler Dosyası

en: WPCA - File Authors
tr_TR: WPCA - Yazarlar Dosyası

en: WPCA - File Categories
tr_TR: WPCA - Kategoriler Dosyası

en: WPCA - Page Archives
tr_TR: WPCA - Arşivler Sayfası

en: WPCA - Page Authors
tr_TR: WPCA - Yazarlar Sayfası

en: WPCA - Page Categories
tr_TR: WPCA - Kategoriler Sayfası

en: WPCA - Recent Files
tr_TR: WPCA - En son Dosyalar

en: WPCA - Recent Pages
tr_TR: WPCA - En son Sayfalar

en: We are introducing a new add-on which will allow protecting any kind of external post types. Posts created from third party plugins can be made private and assigned just like private pages or files.
tr_TR: Dış kaynaklı yazı tiplerinizi korumanıza izin verecek yeni bir eklentiyi sizlere sunuyoruz. Üçüncü parti eklentilerle oluşturduğunuz yazılarınızı özel yapabilirsiniz ve özel sayfa yada dosya olarak atayabilirsiniz.

en: We have implemented a new setup assistant that will make it even easier to install the plugin. Updates will be smoother too.
tr_TR: Eklenti yüklemesini daha kolay hale getirmek için yeni kurulum asistanı sağladık. Güncellemeler de tabiki daha pürüzsüz olacaktır.

en: Welcome to WP Customer Area %s
tr_TR: WP Müşteri Alanına Hoş geldin %s

en: Welcome to the Design Extras add-on
tr_TR: Tasarım Ekstraları eklentisine hoş geldiniz

en: Welcome to the Unread Documents add-on
tr_TR: Okunmamış Belgeler eklentisine hoş geldiniz

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: Western Union
tr_TR: Batı Birliği

en: What's new
tr_TR: Yeni ne var

en: When dealing with private content and secure areas, keeping track of events is crucial. We have added a module to track what is happening within your private area.
tr_TR: Özel içerik ve güvenli alanların yönetiminde olay günlüklerinin tutulması çok önemlidir. Özel alanınızda olanlarla ilgili izlerin takibi için yeni bir modül ekledik.

en: While this time we do not have other big news than the new invoicing add-on, there have been lots of additions and fixes to the base plugin and the existing add-ons: 15 new features and 19 issues have been implemented/fixed.
tr_TR: Bu sefer yeni faturalandırma eklentisinden başka büyük haberlerimiz olmasa da, temel eklenti ve mevcut eklentilere çok sayıda ekleme ve düzeltme yapıldı: 15 yeni özellik ve 19 sorun hayata geçirildi/düzeltildi.

en: Wired transfer
tr_TR: Kablolu aktarma

en: WordPress content folder
tr_TR: WordPres içerik dosyası

en: Y/m/d
tr_TR: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
tr_TR: d.m.Y H:i:s

en: You
tr_TR: Siz

en: You are not allowed to delete logs.
tr_TR: Günlükleri silmeye izniniz yok.

en: You are not allowed to delete this item.
tr_TR: Bu nesneyi silmek için yetkiniz yok.

en: You are not allowed to delete this post
tr_TR: Bu yazıyı silmeye yetkiniz yok

en: You are not allowed to do that
tr_TR: bunu yapmaya izin yok

en: You are not allowed to manage payment notes
tr_TR: Ödeme notlarını yönetme izniniz yok

en: You are not allowed to move this item to trash.
tr_TR: Bunu çöpe taşımak için iznininiz yok.

en: You are not allowed to restore this item.
tr_TR: Bunu eski durumuna geri getirmeye iznininiz yok.

en: You are not allowed to view this page
tr_TR: Bu sayfayı görme yetkiniz yok

en: You are not authorized to access this file
tr_TR: Bu dosyaya erişim izniniz yok

en: You are not authorized to view this page
tr_TR: Bu sayfayı görüntülemek için yetkili değilsiniz.

en: You can adjust here the permissions granted to the users for each role defined in your site.
tr_TR: Burada, sitenizde tanımlanan her rol için kullanıcılara verilen izinleri ayarlayabilirsiniz.

en: You can also manually edit that menu in the <a href="%1$s">Appearance &raquo; Menus</a> page.
tr_TR: Ayrıca <a href="%1$s">Görünüm &raquo; Menüler</a> sayfasından menüleri manuel olarak düzenleyebilirsiniz.

en: You can disable this if you have your own theme template file for single posts. The theme file to look for or create should be called: %s.
tr_TR: Eğer tek yazı sayfanıza ait kendi temanız varsa bunu devra dışı bırakabilirsiniz. Oluşturmaya veya aramaya çalıştığınız tema dosyası şu şekilde belirtilmeli:  %s.

en: You can export all the settings to a JSON file. You can then use that file to restore your settings using the import settings field below.
tr_TR: Tüm ayarları JSON dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Aşağıdaki içe aktar kısmından tüm ayarlarınızı geri yükleyebilirsiniz.

en: You can import all the settings you had previously exported from a JSON file.
tr_TR: Daha önce aldığınız JSON dosyası ile tüm ayarları içe aktarma yapabilirsiniz.

en: You can review which menus are currently created on the <a href="%1$s">menus page</a>.
tr_TR: Oluşturduğunuz menülerin gözden geçirilmesini <a href="%1$s">menü sayfasından</a> yapabilirsiniz.

en: You can review which pages are currently created on the <a href="%1$s">pages settings page</a>.
tr_TR: <a href="%1$s">Sayfa ayarlar sayfası</a> içerisinde oluşturulan sayfalar gözden geçirilebilir.

en: You currently have no files.
tr_TR: Henüz bir dosyaya sahip değilsiniz.

en: You currently have no pages.
tr_TR: Henüz bir sayfaya sahip değilsiniz

en: You have not yet configured the plugin permissions.
tr_TR: Eklenti izinlerini henüz düzenlemediniz.

en: You must provide a message
tr_TR: Mesaj vermelisin

en: You must specify a post to delete
tr_TR: Silmek için bir yazı belirtmelisiniz

en: You must specify a post to edit
tr_TR: Düzenlemek için bir yazı belirtmelisiniz

en: You must specify the address
tr_TR: Adresi belirtmelisin

en: You must specify the owner
tr_TR: Sahibini belirtmelisiniz

en: You must supply a post ID to delete
tr_TR: Silmek için bir yazı ID'si sağlamalısınız

en: Your name
tr_TR: Adınız

en: Your name or company name
tr_TR: Adınız veya şirket adınız

en: Your private area
tr_TR: Sizin özel alanınız

en: Your profile has been updated
tr_TR: Profiliniz güncellendi

en: Your username cannot be changed.
tr_TR: Kullanıcı adınız değiştirilemez.

en: Yourself
tr_TR: Kendisi

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Zip/Postal code
tr_TR: Posta kodu

en: and
tr_TR: ve

[ctx: cuar_payment]
en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

[ctx: cuar_payment]
en: Payment
tr_TR: Ödeme

[ctx: cuar_payment]
en: Payments
tr_TR: Ödemeler

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

[ctx: cuar_private_file]
en: Add New Private File
tr_TR: Yeni Özel Dosya Ekle

[ctx: cuar_private_file]
en: Edit Private File
tr_TR: Özel Dosyayı Düzenle

[ctx: cuar_private_file]
en: File
tr_TR: Dosya

[ctx: cuar_private_file]
en: Files
tr_TR: Dosyalar

[ctx: cuar_private_file]
en: New Private File
tr_TR: Yeni Özel Dosya

[ctx: cuar_private_file]
en: No private files found
tr_TR: Özel dosya bulunamadı

[ctx: cuar_private_file]
en: No private files found in Trash
tr_TR: Çöp içerisinde özel dosya bulunamadı

[ctx: cuar_private_file]
en: Parent Private File:
tr_TR: Ana Özel Dosya:

[ctx: cuar_private_file]
en: Private File
tr_TR: Özel Dosya

[ctx: cuar_private_file]
en: Private Files
tr_TR: Özel Dosyalar

[ctx: cuar_private_file]
en: Search Private Files
tr_TR: Özel Dosyalarda Ara

[ctx: cuar_private_file]
en: View Private File
tr_TR: Özel Dosyaya Bak

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Add New File Category
tr_TR: Dosya Kategorisi Ekle

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Add or remove file categories
tr_TR: Dosya kategorisi ekle veya kaldır

[ctx: cuar_private_file_category]
en: All File Categories
tr_TR: Tüm Dosya Kategorileri

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Choose from the most used file categories
tr_TR: Sık kullanılan kategorilerden seçim yap

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Edit File Category
tr_TR: Dosya Kategorisi Düzenle

[ctx: cuar_private_file_category]
en: File Categories
tr_TR: Dosya Kategorileri

[ctx: cuar_private_file_category]
en: File Category
tr_TR: Dosya Kategorisi

[ctx: cuar_private_file_category]
en: New File Category
tr_TR: Yeni Dosya Kategorisi

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Parent File Category
tr_TR: Ana Dosya Kategorisi

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Parent File Category:
tr_TR: Ana Dosya Kategorisi:

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Popular File Categories
tr_TR: Popüler Dosya Kategorileri

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Search File Categories
tr_TR: Dosya Kategorileri Ara

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Separate file categories with commas
tr_TR: Dosya kategorilerini virgül ile ayır

[ctx: cuar_private_file_category]
en: Update File Category
tr_TR: Dosya Kategorisi Güncelle

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

[ctx: cuar_private_page]
en: Add New Private Page
tr_TR: Yeni Özel Sayfa Ekle

[ctx: cuar_private_page]
en: Edit Private Page
tr_TR: Özel Saya Düzenle

[ctx: cuar_private_page]
en: New Private Page
tr_TR: Yeni Özel Sayfa

[ctx: cuar_private_page]
en: No private pages found
tr_TR: Özel sayfa bulunamadı

[ctx: cuar_private_page]
en: No private pages found in Trash
tr_TR: Çöp içerisinde özel sayfa bulunamadı

[ctx: cuar_private_page]
en: Page
tr_TR: Sayfa

[ctx: cuar_private_page]
en: Pages
tr_TR: Sayfalar

[ctx: cuar_private_page]
en: Parent Private Page:
tr_TR: Ana Özel Sayfa:

[ctx: cuar_private_page]
en: Private Page
tr_TR: Özel Sayfa

[ctx: cuar_private_page]
en: Private Pages
tr_TR: Özel Sayfalar

[ctx: cuar_private_page]
en: Search Private Pages
tr_TR: Özel Sayfaları Arama

[ctx: cuar_private_page]
en: View Private Page
tr_TR: Özel Sayfaya Bak

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Add New Page Category
tr_TR: Yeni Sayfa Kategorisi Ekle

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Add or remove page categories
tr_TR: Sayfa kategorisi ekle veya uzaklaştır

[ctx: cuar_private_page_category]
en: All Page Categories
tr_TR: Tüm Sayfa Kategorileri

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Choose from the most used page categories
tr_TR: Sık kullanılan sayfa kategorilerinden seç

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Edit Page Category
tr_TR: Sayfa Kategorisi Düzenle

[ctx: cuar_private_page_category]
en: New Page Category
tr_TR: Yeni Sayfa Kategorisi

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Page Categories
tr_TR: Sayfa Kategorileri

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Page Category
tr_TR: Sayfa Kategorisi

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Parent Page Category
tr_TR: Ana Sayfa Kategorisi

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Parent Page Category:
tr_TR: Ana Sayfa Kategorisi:

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Popular Page Categories
tr_TR: Popüler Sayfa Kategorileri

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Search Page Categories
tr_TR: Sayfa Kategorileri Arama

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Separate page categories with commas
tr_TR: Sayfa kategorilerini virgül ile ayır

[ctx: cuar_private_page_category]
en: Update Page Category
tr_TR: Sayfa Kategorisi Güncelle

en: customer-area
tr_TR: müşteri-alanı

en: in
tr_TR: içinde

en: must be an integer
tr_TR: rakam olmalı

en: must be greater than %s
tr_TR: bu rakamdan (%s) büyük olmalı

en: must be lower than %s
tr_TR: bu rakamdan (%s) küçük olmalı

[ctx: pagination_parameter_name (should not be "page")]
en: page-num
tr_TR: sayfa-num

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: version %s
tr_TR: versiyon %s

en: we have added shortcodes to display the navigation menu, list protected content, etc. You will now be able to easily build custom pages with a list of the content you want to pull for the connected user.
tr_TR: Navigasyon menüsünü göstermek, korunmuş içerikleri listelemek vb. işlemler için kısa kodlar eklendi. Bağlı olan kullanıcıların içeriklerinden artık kolaylıkla özelleştirilmiş sayfalar dizayn edebileceksiniz.

en: you cannot select multiple terms.
tr_TR: çoklu koşul seçemezsiniz.
